Psychoterapia indywidualna

Czym jest psychoterapia psychoanalityczna?

Psychoterapia to rodzaj „leczenia poprzez rozmowę”, w trakcie którego pacjent może się dzielić wszystkim, co przychodzi mu do głowy i bez cenzurowania tych treści. Terapeuta stara się go słuchać uważnie i z szacunkiem, z zobowiązaniem, że go nie obrazi i nie stanie w odwecie, kiedy coś „złego” się wyłoni. Efektem takiej rozmowy jest pogłębione rozumienie siebie, swoich emocji i doświadczeń.

Psychoterapia psychoanalityczna oparta jest na poglądach Zygmunta Freuda oraz jego następców, którzy rozwijali i modyfikowali jego myśli. Opiera się na idei, że nasze świadome myśli i uczucia są w dużej mierze zdeterminowane przez nieświadome wrażenia i pragnienia, których nie tylko jesteśmy nieświadomi, ale które często mogą być sprzeczne z naszymi świadomymi przekonaniami i pragnieniami.

Psychoterapia psychoanalityczna jest metodą, która umożliwia ludziom docierać do emocji, myśli, przekonań i doświadczeń powstałych we wczesnych okresach życia, tworzących podwaliny osobowości. Korzysta się z niej po to, aby uzyskać wgląd w swoje życie i powtarzające się wzorce myśli oraz zachowań. Celem psychoterapii psychoanalitycznej jest zrozumienie i zmiana złożonych, głęboko osadzonych i często nieświadomych problemów emocjonalnych w celu zmniejszenia objawów i złagodzenia stresu. Podczas procesu terapeutycznego między pacjentem a terapeutą powstaje bardziej znacząca, pogłębiona relacja ustanowiona w otoczeniu terapeutycznym, co umożliwia odsłanianie bardziej złożonych i intymnych problemów.

Od czasów powstania szkoły psychoanalitycznej określonej jako „Teoria relacji z obiektem” znaczącym aspektem wspomagającym zmianę jest przyglądanie się relacji między terapeutą a pacjentem, czyli tzw. przeniesieniu. Przeszłe relacje z innymi, ważnymi w naszym życiu osobami, warunkują oczekiwania wobec relacji teraźniejszych. Tym samym dzieje się to w stosunku pacjenta do terapeuty jako nowej postaci w jego życiu. Czerpanie z różnych informacji zawartych w kontakcie „tu i teraz” jest jedną z ważnych technik pracy psychoanalitycznej. W trakcie tego procesu kształtują się nowe sposoby budowania relacji.

Jak wygląda sesja?

W czasie wspólnie ustalonych spotkań pacjent dzieli się swoimi myślami, emocjami, odczuciami, tym co jest dla niego ważne, nie ograniczając swoich wypowiedzi. Mogą to być bieżące sprawy, wspomnienia, marzenia senne, wyobrażenia, uczucia. Zadaniem terapeuty jest pomóc zrozumieć ich znaczenie w odniesieniu do życia psychicznego pacjenta i problemu, z jakim przyszedł, a także do relacji psychoterapeutycznej. Podczas terapii zakładamy, że terapeuta i pacjent mają wspólny cel. Jest nim odkrycie prawdy i zrozumienie problemu. Jednak takie poszukiwanie, nawet wówczas gdy pacjent je postrzega jako zasadne, może być też doświadczane jako przytłaczające i zakłócające równowagę. Uruchamia to chęć obrony przed tym co nieprzyjemne. Jest to naturalny mechanizm obronny, w związku z czym, rolą terapeuty jest wspierać pacjenta w trakcie mierzenia się z różnymi ograniczeniami, które pojawiają się podczas terapii. W wyniku jej podjęcia można doświadczać nadziei, ulgi, powrotu sił, ale i również beznadziei, smutku, rozpaczy. Wszystko to jest naturalną częścią procesu i dlatego ważne jest, aby mówić o tym wprost w czasie spotkań.

Jak często odbywa się terapia? Jak długo może trwać?

Mimo, że niektóre osoby czują, iż poprawa następuje szybko, psychoterapia psychoanalityczna jest metodą pracy, która wymaga czasu. Umiejętność kontaktowania się ze swoją nieświadomością oraz rozpoznawania własnych wzorców myślenia i zachowania, które czynią nasze życie trudniejszym niż to konieczne, zwykle nie jest czymś, co można nabyć z dnia na dzień. Z tego właśnie powodu psychoterapia trwa tyle, ile potrzeba, aby rozwiązać problem, z którym dana osoba się zgłasza. Koniec terapii nie jest ustalany przy rozpoczęciu terapii, lecz jest wynikiem odpowiednio wcześnie podjętej wspólnej decyzji pacjenta i terapeuty.

Sesje odbywają się z częstotliwością dwóch bądź więcej sesji w tygodniu i trwają przez 50 minut. Częstotliwość spotkań, uzależniona jest od tego co pacjent i terapeuta wspólnie ustalą jako optymalny sposób pomocy dla danej osoby. Miejsce i czas sesji jest stały.

Jak zacząć?

Spotkania psychoterapeutyczne odbywają się po wcześniejszym umówieniu wizyty. Istnieje na to kilka sposobów: zapisy online, e-mail, bądź poprzez kontakt telefoniczny.